İlk önce oyuncaklarını odanın ortasına çizgili-yıldızlı pijamalarıyla Barack dağıttı. Fakat onun oyuncakları daha önce görmediğimiz türdendi. Yan odadan getirmişti ve siyah kumaşlarla kaplıydılar… Bu civarda imal edilmedikleri çok belliydi.

Nedense Barack oyuncakların kendisine ait olmadığını söyledi. Hepimiz şaşırdık, ama “hayır bu oyuncaklar senin” de diyemedik. Benjamin köşeden sinsi sinsi bakıyordu. Sessizdi ve belki garip gelecek sizlere ama, öylece oturuyordu.
   Ona soracak olduk. “Bu oyuncaklar senin mi? Odanın ortasında duruyorlar ve etrafa zarar vermeye başladılar, topla bunları.” sözlerimizi duymazdan geldi. Halbuki odayı hep ikisi dağıtır ve bunu da herkes bilirdi.

Birden Vlademir’in kendi oyuncaklarıyla odaya girdiğini ve onları Beşşar ile paylaştığını gördük. Odada oynanan oyunları bozan, zaman zaman da etrafa zarar veren tavırları kimsenin hoşuna gitmedi. “Odanın bu köşesi de, öbür köşesi de benim” demeye başladı. Hatta uzun süredir o köşelerde ellerinde oyuncağı olmadan bekleşenleri tokatlamaya, tekmeler savurmaya koyuldu ansızın.

Sonra Hasan göründü. Odadaydı, oyuncakları ile ortadaydı fakat, sanki kendi oyununu oynayan o değilmiş gibi davranıyordu. Zaten uzunca zamadır Vlademir’le kankaydı. Onların aynı oyunun kurucuları olduğunu bilmeyen yoktu.

Birden bazı oyuncaksızlara Vlademir ve Hasan kendi oyuncaklarından vermeye başladı. Amaç çok belliydi. Odanın tamamında onların istediği kişilerin oyun oynamasını diğerlerinin odanın dışına çıkmalarını istiyorlardı. Bir ara Barack’ın siyaha ve sarı-kırmızı-yeşile boyanmış oyuncaklarını onların ellerinde görmek şaşırtıcı gelmedi değil.

Barack, dışarıdaki tüm arkadaşlarını odadan yer kapmak için çağırdı bile. Rengarenk oyuncakların her biri bir köşede şimdi. Herkes birbirinin oyuncağını kırmanın planlarını yapıyor. Oyuncağı kırılanlar oyunun dışında kalacak, ya köşede bekleyecek ya da dışarıya çıkacak, bunu herkes biliyor.

Odadaki bağrışmalar artık evin her yerinden duyulur hale geldi. Orada çıkacak kavgayı hep anlatıp duran ve “bir şey yapmazsak oda darmadağın olacak” diyenlerin sözleri yeni yeni işitiliyor ama ne fayda. Şu anda söylenecek tek söz var galiba. Herkes şunu bilsin ki evi bu haylazlar dağıttı.  

Ümit ÇETİN – 17.12.2015

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here