Doğduğunda senin için bir gün önemli… Anne karnından çıktığın ve bu karmaşalar alemine “merhaba” dediğin gün. Bundan böyle yaşam yolculuğunda ister istemez seni takip edecek o tarih.

Mesela her yerde sana doğum gününü soracaklar. O gün ve ay kombinasyonu her tekrar ettiğinde ailen ve dostların yüzüne sevgiyle bakacak “iyi ki doğdun” diyecekler belki de.

Yaşamının ilk önemli tarihi bu, ancak tek değil. Annenin, babanın, dede ve ninelerinin, varsa kardeşlerinin doğum tarihleri de ikincil önemde senin için. O tarihler de zaman içinde kazınacak zihnine ve onların da çetelesini tutacaksın yaşam hengamesinde.

Tabii ülkenin önemli günleri de yaşamına girecek belli bir yaştan sonra. Onları da kavrayıp tarihleri takibe memur kılacaksın benliğini. Hayatının dönüm noktaları olacak mutlaka, mutluluk ve hüzün, zafer ve felaketle anılacak bazı tarihler. Unutmayacaksın.

Zaman içerisinde senin için özel insanların doğum ve ölüm tarihleri girecek hayatına. O tarihleri takip etme ve gereğini yapma vazifesini ihmal etmemek için gayret göstereceksin.

Ve bir gün, belki de senin için en önemli tarih geldiğinde göçüp gideceksin. O tarihi sen değil başkaları yazacak bir kenara, adınla birlikte. O gün senin ölüm tarihin olarak geçecek kayıtlara. O andan itibaren iki tarih arası var olmuş ve geçmişte kalmış biri olacaksın ansızın.

Şimdi sor kendine, acaba her yıl belli bir düzende biteviye birbirini kovalayan 365 günden hangisi senin tarihin?

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here