Modern yaşam bizlere kullanışlı ve bir o kadar da pratik çözümler sunuyor. Artık akıllı telefonlarda, tabletlerde, bilgisayarlarda sosyal medya klasörleri var. Her klasörde de yaşamı kolaylaştıran dosyalar… Tek yapmanız gereken parmaklarınızı konuşturmak, yani çift tıklamak…

“Taziye.doc” dosyasında birbirinden kullanışlı başsağlığı mesajları saklı. Biri birini mi vurdu. “İnsanlık nerede?” başlıklı taziye mesajı imdada yetişiveriyor. Bir şehit haberi mi duyduk “Rahat uyu Şehidim” başlığı altında envai çeşit mesaj var.

Öfkeli olduğunuzda kafayı yormaya gerek yok. Zaten kızgınsınız, hemen “öfke.doc” dosyasını sertçe açıverin. “Bu sistem değişmeli” başlığı mı yoksa “Yeter artık” temalı mesajlar mı istersiniz tercih size kalmış.

Diyelim ki mutlusunuz “gülücük.doc” dosyasına tıklayın, düşünmek zorunda kalmayın. Paket mutluluk cümleleri ile sevincinizi paylaşabilir, etrafa mavi boncuklar dağıtabilirsiniz. “Canım ya…”

Can sıkıntısına bire bir hazır sıkılgan cümleler “sıkıcı.doc” dosyasının içinde emrinize amade. Birkaç havalı cümle seçip bilgiçlik taslayabilir, sanki bir kitapta okurken beğenmiş ve bir kenara not etmiş gibi etrafa aforizmalar saçabilirsiniz.

Tepeniz atarsa, “atarlı.doc” tam size göre. Dosyaya tıklar tıklamaz “yaşanmaz bu ülkede”, “zaten hep derdim de kimse inanmazdı” , ”ben demiştim” , ”biraz okuyun yahu” gibi seçeneklerin de içerisinde yer aldığı çoktan seçmeli cümleler sosyal medyanın vazgeçilmezleri arasında.

En eğlenceli dosya ise “politik.doc” adlı olan. Ne de olsa herkes gibi siz de siyaseti anadan doğma biliyor ve o donanımla geliyorsunuz dünyaya. Eş dost sohbetlerinde pratiğiniz, kahve muhabbetlerinde stajınız var. O zaman politik duruş tercihini ilgili dosyadan yapabilirsiniz. İsterseniz “komünist” başlığı altındaki “Kapitalizm tüm kötülüklerin anasıdır” ile başlayan cümleleri tercih edebilirsiniz.

“Salladıracaksın bak birkaç tanesini” gibi klasik, “Hayvanları sevelim arkadaşlar” gibi doğa dostu, “Bize bizden gayrı dost yok” gibi vatansever tercihlerde bulunabilirsiniz. Birkaç teknik işlemle ister İslamcı, ister liberal, ister faşizm yanlısı, isterseniz de barışçı görünebilirsiniz.

Sonuçta tüm bu hap gibi çözümleri uygulayarak bir an dahi kafatasınızın içindeki kıvrımlı organı zorlamamış ve bedeninizi yıpratmamış olacaksınız. Sosyal medyadaki sanal arkadaşlarınızın gözünde de toplum nezdinde de saygınlık kazanıp, “kişilik sahibi” olmanın gereğini yerine getirme hazzını doyasıya yudumlayacaksınız.
İlahi modernizm sen nelere kadirsin…

Ümit Çetin – 09.09.2015

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here